Folia spawalnicza PCV

Folia spawalnicza to wypełnienia PCV z dodatkami uszlachetniającymi do ekranów spawalniczych, parawanów ochronnych atakże przegród spawalniczych oraz wygrodzeń chroniących przed promieniowaniem świetlnym. Materiał nie tylko filtruje rozbłyski spawalnicze, promieniowanie UV czy IR. To także osłona przed rozżarzonymi odpryskami spawalniczymi powstającymi podczas obróbki metalu.

Folia spawalnicza PCV w arkuszach, rolkach i lamelach

Folia spawalnicza PCV w arkuszach o szerokości 1400 mm

Folia spawalnicza PCV w formie pasów o szerokości 570 mm

Lamele spawalnicze o szerokości 300 mm i grubości 2 mm - folia spawalnicza odporna na odpryski spawalnicze!

Folia spawalnicza w postaci gotowych zasłon

Plandeki spawalnicze z oczkowanej folii ScreenFlex

Jakie podstawowe funkcje spełnia folia spawalnicza PCV?

Bariera dla rozżarzonych odprysków spawalniczych

Folia spawalnicza o grubości 2mm jest odporna na kontakt z roztopionymi odpryskami metalu powstającymi podczas spawania łukowego. Wchodzące w skład materiału związki uszlachetniające sprawiają, że folia jest trudnopalna. Nie płonie, nie kapie płonącymi kroplami, za to intensywnie dymi i ulega topnieniu. Niepalność materiału potwierdza certyfikat palności DIN 53438T2. To właśnie wysoki współczynnik topliwości sprawia, że materiał odbija rozżarzone odpryski i nie zaczyna płonąć!  Powstające ewentualnie po zderzeniu z folią dziury / otwory ulegają samo zasklepieniu w skutek topienia się polimeru.

Wszystkie folie spawalnicze w naszej ofercie bez względu na grubość doskonale pochłaniają szkodliwe dla ludzkiego zdrowia promieniowanie świetlne. Łuk elektryczny jaki wytwarza się podczas procesu spawalniczego emituje niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone a także ultrafioletowe.

Pochłanianie promieniowania świetlnego podczerwonego (IR) a także ultrafioletowego (UV) zgodnie z normą EN ISO 25980:2014

Szkic przedstawiający widmo promieniowania świetlnego i jego wpływ na ludzkie oko

Folia spawalnicza chroniąca przed promieniowaniem świetlnym podczerwonym i UV

Wytyczne normy ISO 25980 dotyczące folii spawalniczej

Norma spawalnicza PN-EN ISO 25980:2014 „Zdrowie i bezpieczeństwo podczas spawania i procesów pokrewnych – Przezroczyste zasłony spawalnicze, paski i ekrany do spawania łukowego” określa wymogi jakie powinien spełniać materiał spawalniczy aby był bezpieczny dla życia i zdrowia ludzkiego.  Zgodnie z stawianymi w normie wymogami folia spawalnicza montowana w przegrodach ochronnych powinna pochłaniać promieniowanie podczerwone a także ultrafioletowe w 99,998%. Dodatkowym wymogiem jest wartość promieniowania odbitego w kierunku spawacza, która nie powinna mieć wartości przekraczającej 10%.

Folia spawalnicza w naszej ofercie handlowej pochodzi od europejskiego producenta firmy Extruflex, która jest gwarantem najwyższej jakości. Materiał spełnia wszystkie stawiane w normie wymogi. Zapewnia niemalże 100% przed promieniowaniem IR a także UV. Chroni osoby niezwiązane bezpośrednio ze spawaniem i dlatego niewyposażone w indywidualną odzież ochronną a przebywające w pobliżu stanowisk spawalniczych.

Przegrody spawalnicze ochraniające osoby postronne

Tłumienie rozbłysków spawalniczych

Folia spawalnicza występuje w czterech wersjach kolorystycznych: czerwonej, brązowej, zielonej i ciemnozielonej. Każda z barw oznacza inny stopień przezroczystości materiału. W zależności od transparentności folia w różnym stopniu tłumi jaskrawe rozbłyski spawalnicze emitowane przez łuk spawalniczy.

Przezroczystość folii spawalniczej czerwonej w arkuszu szerokości 1.4m
Przezroczystość arkusza folii spawalniczej w kolorze brązowym
Sedni stopień przezroczystości folii spawalniczej zielonej, arkuszowej
Mały stopień przezroczystości folii spawalniczej matowej w kolorze ciemnz zieleń

Folia spawalnicza czerwona – materiał na kotary spawalnicze

Czerwona folia spawalnicza posiada największą przezroczystość w związku z powyższym nadaje się ona na kotary wejściowe do boksów spawalniczych. Zapewnia dobrą widoczność obszaru za przegrodą spawalniczą jednak nie daje komfortu obserwowania procesu spawalniczego.

Folia spawalnicza brązowa i zielona – materiał na ściany spawalnicze

Zielona i brązowa folia spawalnicza to materiały o średnim stopniu przezroczystości . Doskonale sprawdza się jako ściany boczne boksów spawalniczych, wypełnienia parawanów i przegród spawalniczych mobilnych. Średni stopień transparentności zapewnia dostateczną widoczność obszaru za przegrodą. Poprawia się ona podczas rozbłysków światła niebieskiego podczas spawania. Sam komfort obserwatora łuku spawalniczego jest większy w porównaniu z folią czerwoną.

Folia spawalnicza ciemnozielona mat – wypełnienie wygrodzeń pomiędzy boksami

Ciemnozielona folia spawalnicza wyróżnia się matową powierzchnią i niewielkim poziomem przepuszczalności światła widzialnego. Fale światła niebieskiego w postaci jaskrawych rozbłysków spawalniczych są przez przegrodę matową niemalże niewidoczne. Niestety dostrzeżenie obszaru za przegroda wypełniona folią spawalniczą matową nie jest możliwe, nawet podczas spawania. Matowa folia spawalnicza dedykowana jest na wygrodzenia spawalnicze oddzielające sąsiadujące ze sobą stanowiska spawalnicze. Ciemnozielone wypełnienie tłumi błyski światła niebieskiego i dzięki temu spawacze pracujący w obok siebie wzajemnie się nie oślepiają.

Folia spawalnicza – jej rozmiary i rodzaje

Zasadniczo folia spawalnicza występuje w trzech formach. W postaci arkuszy, pasów i lameli PCV. Poszczególne formy różnią się szerokością materiału a także jego grubością, a co za tym idzie przeznaczeniem użytkowym. Bez względu na rozmiar folia dostępna jest na metry bieżące lub w formie rolek o długości maksymalnej 50m.

Arkusze spawalnicze 1400 mm o grubości 0,4 mm

Folia w postaci arkuszy spawalniczych ma szerokość 140 cm a jej grubość wynosi zaledwie 0,4mm. Mimo to przepuszcza zaledwie 0,002% promieniowania świetlnego groźnego dla oczu i skóry. Materiał ze względu na soją niewielką grubość nadaje się idealnie na wypełnienia do ekranów i parawanów spawalniczych chroniących jedynie przed promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym. Grubość 0,4 mm nie zapewnia ochrony przez roztopionymi cząsteczkami metalu odpryskującymi podczas spawania łukowego.

Zasłony ochronne z arkuszy folii spawalniczej

Z folii arkuszowej wykonujemy zasłony spawalnicze przeznaczone do montażu zarówno na ekranach mobilnych jak i innych stałych konstrukcjach hal spawalniczych. Zasłony wykonujemy według potrzeb klienta w postaci zaoczkowanego arkusza lub zgrzewamy brzegi tłoczymy otwory montażowe i wtapiamy napy zatrzaskowe umożliwiające spinanie zasłon w długie kotary spawalnicze.

Pasy spawalnicze o szerokości 570 mm i grubości 1 mm

Folia spawalnica w postaci pasów 570X1mm

Folia spawalnicza o szerokości 57 cm dedykowana jest do kurtyn i ekranów spawalniczych. Montaż pasów wykonywany jest za pomocą obejm zaciskowych lub mankietów, przystosowanych do calowych rur. Podobnie jak arkusze, folia w pasach 570 mm stanowi doskonałą barierę dla promieniowania świetlnego zarówno widzialnego jak i niewidzialnego dla ludzkiego oka, za to bardzo szkodliwego dla zdrowia. Folia o grubości 1 mm nie jest przeszkoda dla iskier i rozżarzonych odprysków spawalniczych.

Lamele spawalnicze o grubości 2 mm i szerokości 30 cm

Lamele spawalnicze 300x2mm

Folia spawalnicza o największej grubości przeznaczona nie tylko do skutecznej ochrony przeciwpromiennej ale także do osłony przed odpryskami spawalniczymi i snopami iskier powstającymi podczas obróbki mechanicznej metali. Wysoka wytrzymałość mechaniczna zapewnia długie użytkowanie a także ochronę przed promieniowaniem szkodliwym dla zdrowia w 99,998% Lamele spawalnicze mocuje się zarówno w kurtynach spawalniczych za pomocą wieszaków grzebieniowych. Równie dobrze sprawują się jako wypełnienie parawanów (ekranów) spawalniczych, gdzie do ich montażu wykorzystuje się obejmy i mankiety na rury calowe.

Jak może być mocowana folia spawalnicza?

Folia spawalnicza napinana na stelażu

Folia w zależności od przeznaczenia i jej rozmiaru może być mocowana na kilka sposobów.  Pierwszy dotyczy arkuszy folii spawalniczej ze zgrzanymi brzegami (górny i dolnym) i nałożenie na górna i dolną poprzeczkę stelaża.

zgrzane krawedzie nawlekane na stelaż - folia spawalnicza rozpięta pomiędzy poprzeczkami

Folia spawalnicza wieszana na haczykach

Kolejny sposób dotyczy głównie arkuszy w postaci zasłon. Można je wieszać za pomocą haczyków mocujących ze stali, za pomocą opasek zaciskowych, jeżeli arkusz jest zaoczkowany metalowymi okuciami.

Folia spawalnicza mocowana na mankiety

Pasy spawalnicze 570 mm a także lamele 300 mm można mocować na poprzeczkach stelaży za pomocą obejm i mankietów mocujących dopasowanych do rur calowych o średnicy zewnętrznej 33,7 mm.

Folia spawalnicza w formie pasó mocowanych na obejmy zaciskowe lub mankiety

Folia spawalnicza na wieszakach INOX

Lamele spawalnicze 300 mm można także mocować przy pomocy blach mocujących nakładanych na wieszaki grzebieniowe ze stali nierdzewnej INOX lub ewentualnie na wieszaki z tworzywa PCV.

Wieszaki grzebieniowe i blachy montazowe do zawieszania pasów folii spawalniczej

Uchwyty i okucia przeznaczone do mocowania folii spawalniczej