Kurtyny przesuwne

Podwieszane kurtyny na rolkach

Kurtyny przesuwne to przegrody zbudowane ze stacjonarnych kotar paskowych i systemu szyn jezdnych, uchwytów mocujących a także wózków jezdnych z kółkami na łożyskach kulkowych. Stosuje się je w bramach o bardzo dużym natężeniu ruchu mechanicznego oraz w otworach przez które przewożone są wysokie ładunki. Przesuwając kurtynę paskową, odsłaniamy światło otworu i tym samym zwiększamy komfort przewożenia ładunku. Stosowanie systemów przesuwnych w parze z kurtynami paskowymi znacznie przedłuża żywotność pasów PCV używanych w przegrodzie.

Kurtyny przesuwne na systemie dwuszynowym i rolkach łożyskowych

Kurtyny przesuwne - rolki, mocowania, szyny

Jakie funkcje spełniają kurtyny przesuwne?

  • Przede wszystkim pozwalają na krótkotrwałe odsunięcie kurtyny paskowej w celu umożliwienia wjazdu ponadnormatywnego ładunku.
  • Podobnie jak kurtyny paskowe stacjonarne skutecznie zatrzymują ciepło i redukują przeciągi.
  • Pełnia funkcje ekranów akustycznych chroniących przed hałasem – obniżają natężenie uciążliwych dźwięków o 35 dB.
  • Umożliwiają podział dużych przestrzenie na mniejsze sektory.
  • Osłaniają maszyny i stanowiska robocze a także wyciągi laboratoryjne.

Kurtyny przesuwne na wymiar

Przegrody przesuwane wykonujemy na wymiar podany przez klienta. Dysponujemy systemami przesuwanymi jednoszynowymi i wieloszynowymi, które posiadają opcję montażu zarówno do ściany jaki i sufitu a także nadproża. System przesuwania kurtyny możemy dopasować do każdego otworu drzwiowego i bramowego a także do wymagających warunków środowiskowych. Szeroka gama pasów PCV do wypełniania kurtyn pozwala na produkcję przegród technologicznych przesuwnych do chłodni, magazynów, hal przemysłowych a także kontenerów mroźniczych oraz obiektów handlowo-usługowych.

Kurtyny przesuwne - system przesuwny do kurtyn paskowych

Kurtyny na rolkach prosto od producenta

Darmowe doradztwo techniczne i indywidualna wycena kurtyn przesuwnych
Skontaktuj się z nami i skorzystaj z okazji

Szynowe systemy przesuwne mocujące kurtyny przesuwne

Prowadnice (szyny) system przesuwny podwieszany

Szyny to podstawowe elementy systemu przesuwnego do kurtyn paskowych. To wewnątrz prowadnic poruszają się wózki łożyskowe, do których przykręcone są wieszaki stalowe z okutymi pasami PCV. Szyny zapewniają łatwe przesuwanie kurtyny w dowolną stronę, bez konieczności przykładania dużej siły. Warto zwrócić uwagę na fakt, że szyny można łączyć w nieskończenie długie prowadnice za pomocą dedykowanych łączników.

System przesuwny do kurtyn paskowych - mocowanie naścienne

Uchwyty wykonane są ze stali ocynkowanej. Bez względu na to czy uchwyt do ściany jest w wersji jedno, dwu czy trój szynowej każda szyna może być wyregulowana względem podłoża w dwóch płaszczyznach za pomocą śrub regulacyjnych. Montaż systemu przesuwnego do ściany jest banalnie prosty i nie sprawia najmniejszych problemów. Wystarczy wyznaczyć miejsca pod otwory, zamontować kołki i przykręcić uchwyty. Następnie w uchwyty należy wsunąć szyny i dokręcić śruby regulujące.

Kurtyny przesuwne mocowane za pomoca uchwytów naściennych w systemie przesuwnym jednoszynowym, dwuszynowym i trzyszynowym
Kurtyny przesuwne mocowane do sufitu za pomocą uchwytów do sufitu lub nadproża

Mocowanie sufitowe do systemów przesuwnych

Podobnie jak uchwyt naścienne, te w wersji na sufit również występują w wersjach dla jednej szyny, dwóch a także trzech szyn. Jednocześnie w tej wersji istnieje także możliwość regulacji szyn w uchwytach za pomocą śrub regulacyjnych. Uchwyty sufitowe do systemu kurtyn przesuwnych mogą być mocowane do sufitu, belek stropowych, nadproży a także do dachów kontenerów (izoterm) i wszędzie tam, gdzie szyny muszą być przytwierdzone od dołu.

Rolki do kurtyny przesuwne

Łożyskowe wózki 2-rolkowe lub 4-rolkowe do szyn (prowadnic) KIN34 systemu przesuwnego do kurtyn PCV a także bram i drzwi. Korpus wózków wykonany jest ze stali ocynkowanej odpornej na korozję pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.  Nośność pojedynczej rolki zawiera się w przedziale od 200 do 240 kg.

Rolki łożyskowe (wózki) do systemu kurtyn przesuwnych
Stopery, hamulce, odbojniki i zaślepki do szynowego systemu przesuwnego KIN34

Kurtyny na rolkach - hamulce

Stopery wykonane są ze stali nierdzewnej połączonej z gumowym odbojnikiem. Zadaniem hamulca jest amortyzacja uderzenia pracującej wewnątrz szyny rolki oraz jej zatrzymanie. Dodatkowo stopery zabezpieczają przed wysunięciem się wózków łożyskowych z prowadnic.

Zaślepki kwadratowe, końcowe z tworzywa sztucznego, kolor czarny. Odporność temperaturowa od -40 do +70 °C.

Kurtyny przesuwne - potrzebujesz porady?

Nasi handlowcy czekają na Twój telefon
Darmowe doradztwo
techniczne / Skontaktuj się z nami i skorzystaj z okazji

MeVerti - przesuwne bramy kurtynowe

System przesuwny MeVerti działa na tej samej zasadzie co żaluzje (verticale) pionowe. Składane nożycowo prowadnice pozwalają zsunąć kurtynę paskową do jednego lub dwóch boków. Zsunięta kurtyna PCV zajmuje jedynie 10% światła otworu, co sprawni, że jest najbardziej korzystną a także bardzo funkcjonalną metodą mocowania kurtyn przesuwnych.

Nożycowy system Meverti - kurtyny przesuwne
Nożycowy system MeVerti do kurtyn przesuwnych z pasów 300 mm

Kurtyny przesuwne na systemie MeVerti do pasów 300 mm

Przesuwny system MeVerti dedykowany jest do kurtyn paskowych, w których pasy PCV mają szerokość 300 mm. Przystosowanie prowadnic do pasów o szerokości 300 mm to wynik testów przeprowadzanych na etapie prac projektowych. Szersze pasy zbyt mocno odstawały od ściany natomiast węższe pomniejszały po złożeniu światło otworu do 22%. Dlatego też system zsuwany MeVerti przeznaczony jest jedynie do mocowania pasów o szerokości 30 cm.

Kurtyna przesuwna na systemie MeVerti zsuwana na jedną stronę

System MeVerti zsuwany na jedną stronę. Podwieszony na jednej szynie. Po zsunięciu kurtyna przesuwna zajmuje jedynie 10% szerokości światła otworu. W zestawie znajdują się uchwyty sufitowe, szyny, łożyskowane wózki jezdne z nożycowym systemem przesuwnym, stopery i linki do przesuwu a także pasy PCV 300 mm w odpowiedniej liczbie do zamówienia, docięte na odpowiednią długość.

Kurtyny przesuwne z systemem nożycowym MeVerti zsuwane na jedną stronę

Nożycowy system MeVerti zsuwający kurtyny przesuwne na dwie strony

System MeVerti zsuwany na dwie strony. Podwieszony na jednej szynie. Po zsunięciu kurtyna przesuwna zajmuje jedynie 5% szerokości światła otworu z lewej i prawej strony. W sumie zwęża światło bramy o 10%. W zestawie znajdują się uchwyty sufitowe, szyny, łożyskowane wózki jezdne z nożycowym systemem przesuwnym, stopery i linki do przesuwu a także pasy PCV 300 mm w odpowiedniej liczbie do zamówienia, docięte na odpowiednią długość.

Kurtyny przesuwne z systemem nożycowym MeVerti zsuwane na dwie strony

Kurtyny przesuwne MeVerti - przykładowa realizacja

Kurtyny przesuwne na systemie Meverti - cena i inne informacje

Potrzebujesz dodatkowych danych dotyczących systemów przesuwnych
nasz ekspert Dominika czeka na Twój kontakt

Kurtyny przesuwne MeVerti instrukcja montażu

Jak prawidłowo zamontować kurtyny przesuwne pracujące na systemie MeVerti? Poniższa instrukcja montażu krok po kroku przeprowadzi Ciebie przez wszystkie etapy prac. Określa chociażby ile miejsca potrzebuje system przesuwny do poprawnej pracy a także jaka powinna być długość pasów w kurtynie PCV.

Instrukcja do druku

Mocowanie szyny prowadzącej do systemy MeVerti

Wiercimy otwory do montażu szyny prowadzącej, W zależności od tego czy mocujemy uchwyty do ściany murowanej, z płyt czy stalowej konstrukcji użyj odpowiednich elementów jak:

  • śruby montażowe do betonu
  • kołki rozporowe M8, M10
  • samonawiercające wkety do stali
Kurtyny przesuwne - nawiercanie otworów
Instrukcja montażu kurtyn przesuwnych -dobór kołków montażowych

Wsuwanie wózka MeVerti w szynę systemu przesuwnego

Po nawierceniu otworów  kolejną czynnością jest wsunięcie wózka w szynę i przymocowanie szyny do konstrukcji nośnej. Uchwyty mocujące mają możliwość regulacji szyny a także jej blokowania za pomocą śrub dociskowych.

Wsuwanie wózków do szyny przesuwnej

Na krańcu szyny umieszczamy stoper zabezpieczający przed wypadnięciem części ruchomej z szyny. W celu ułatwienia przesuwania kurtyny można zamocować linkę PCV z karabińczykiem.

Mocowanie pasów w kurtynie przesuwnej na wózku MeVerti

Gdy system jest już zamocowany w miejscu docelowym przystępujemy do mocowania pasów PCV. Wstęgi fabrycznie mają wytłoczone otwory montażowe pokrywające się z rozstawem otworów w systemie MeVerti. Pasy przytwierdzamy za pomocą śrub i nakrętek, które mocno skręcamy.

Mocowanie pasów w systemie przesuwnym MeVerti

Jak konserwować kurtyny przesuwne?

Po obciążeniu systemu pasami należy przesmarować wszystkie elementy ruchome specjalnym smarem silikonowym – jest on załączony do zamówionego zestawu. Śruby w miejscu połączeń dokręcamy w taki sposób aby nie miały luzu a jednocześnie aby umożliwiały swobodną pracę systemu przesuwnego.

Jak konserwować kurtyny przesuwne?

Długośc pasów w kurtynie przesuwnej

Dla prawidłowego funkcjonowania kurtyny przesuwnej pasy nie powinny stykać się z posadzką. Jeżeli są za długie należy je dociąć tak aby odległość od podłogi do dolnej krawędzi pasów zawierała się w przedziale od 3 mm do 10 mm.

Szczegółową instrukcję docinania pasów znajdziesz klikając w poniższy button

Optymalna długość pasów w kurtynie przesuanej

Dwa sposoby montażu systemu zsuwnego kurtyn paskowych

MeVerti w świetle otoworu

Montaż kurtyny przesuwnej w świetle otworu – od spodu do nadproża.

Mocowanie kurtyny PCV na systemie MeVerti do stelaża

W przypadku mocowania systemu przesuwnego na stalowej konstrukcji przed światłem otworu bramowego należy zostawić minimum 30 cm odstępu pomiędzy szyną a ścianą. Zachowanie odstępu pozwoli na poprawne poruszanie się kurtyny w systemie przesuwnym, bez ocierania się o ścianę lub blokowania wózków MeVerti.

Kurtyny przesuwne na rolkach - rozwiązanie alternatywne

Jak wszystkie produkty również kurtyny przesuwne na rolkach możemy zamienić rozwiązaniem alternatywnym. Plandeki na rolkach to produkt, który jest tańszy, lżejszy a nie ustępuje wytrzymałością kurtynie paskowej. Minusem kurtyny plandekowej jest brak możliwości przechodzenia przez przegrodę PCV w wybranym miejscu. Dlatego też plandeki nadają się bardziej na wygrodzenia hal i magazynów, osłony zewnętrzne zadaszeń z wyznaczonym fragmentem plandeki na wejście lub wjazd. Do izolacji bramowych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kurtyna paskowa stała. W przypadku konieczności transportu ładunków ponadgabarytowych optymalnym wyposażeniem bramy będzie przesuwana kurtyna na rolkach.