Śluza termiczna do…
Śluza termiczna PCV Śluza termiczna mobilna wykonana ze stalowego stelaża i kurtyn paskowych opcjonalnie po bokach przezroczystych okien…
Napisz do nas:
Czekamy na telefon pn-pt od 9:00 do 17:00
Zobacz zawartość Twojego koszyka
Śluza termiczna PCV Śluza termiczna mobilna wykonana ze stalowego stelaża i kurtyn paskowych opcjonalnie po bokach przezroczystych okien…
Drzwi taśmowe – praktyczne rozwiązanie stosowane w wielu branżach Drzwi taśmowe, znane również jako kurtyny paskowe, to praktyczne…
Kotary paskowe w galerii sztuki Kotary paskowe z PCV stają się coraz bardziej popularne w branży wystawienniczej i…
ul. Romantyczna 14
89-210 Łabiszyn
ul. Ujejskiego 19
85-168 Bydgoszcz
pn-pt od 9:00 do 17:00
Zasłony spawalnicze wykonuje się z arkusza elastycznej folii PCV o grubości zaledwie 0,4 mm. Wchodzące w skład tworzywa dodatki uszlachetniające nadają mu zdolność pochłaniania promieniowania świetlnego (podczerwonego – IR a także ultrafioletowego – UV), które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym.
Kurtyny spawalnicze z grubej 2 mm folii PCV chronią nie tylko przed promieniowaniem świetlnym ale także przed odpryskami spawalniczymi i szlifierskimi. Zasłony przemysłowe bo tak też można nazwać ten produkt spełniają wymogi normy spawalniczej ISO 25980. Doskonale sprawdzają się w warsztatach, lakierniach, szlifierniach i spawalniach.
Wszystkie zasłony spawalnicze, lamele, arkusze a także pasy w naszej ofercie, bez względu na kolor i grubość materiału w takim samym stopniu filtrują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie podczerwone a także ultrafioletowe. Czym, więc różnią się poszczególne kolory zasłon? Każdy kolor folii spawalniczej różni się innym stopniem transparentności, który odpowiada za filtrowanie jaskrawego światła widzialnego (niebieskiego).
Zasłony spawalnicze o dużej przezroczystości zapewniają dobrą widoczność obszaru za przegrodą spawalniczą ale obserwacja samego procesu spawalniczego nie jest zbyt komfortowa. Folie o niskiej przezroczystości praktycznie uniemożliwiają dostrzeżenie obszaru za przegrodą spawalniczą gdy nie jest rozświetlany przez łuk spawalniczy. Jednak komfort obserwacji procesu spawalniczego z zewnątrz jest już bardzo duży.
Materiały spawalnicze cechujące się największym stopniem przezroczystości oznaczone są kolorem czerwonym. Zapewniają one ochronę oczu i skóry przed promieniowaniem UV a także IR. Filtrują jaskrawe rozbłyski światła niebieskiego jednak nie zapewniają komfortu dla obserwatora podczas dłuższej obserwacji procesu spawalniczego.
Średnią transparentnością cechują się pasy, lamele i arkusze folii spawalniczej w kolorze brązowym a także jasnozielonym. Przy czym zasłony z arkuszy o barwie brązowej mają większą przezierność niż kotary zielone
Materiał o najniższym stopniu transparentności ma matową powierzchnię i barwę ciemnozieloną. Zasłona sprawia, że jaskrawe rozbłyski spawalnicze stają się niemalże niewidoczne. Dlatego też zalecamy wykorzystywanie przegród z materiałów ciemnozielonych, matowych do oddzielania sąsiadujących ze sobą boksów spawalniczych. Dzięki temu spawacze pracujący na sąsiednich stanowiskach nie oślepiają się wzajemnie. Tym samym poprawia się ich bezpieczeństwo a także komfort pracy.
Kotary spawalnicze mają postać długich plandek zamocowanych na calowych rurach lub linach stalowych. Każda zasłona spawalnicza w naszej ofercie na bocznych krawędziach posiada wtopione napy zatrzaskowe -męskie po jednej stronie, żeńskie po stronie przeciwległej. Dzięki temu pojedyncze arkusze można łączyć ze sobą w nieskończenie długie kotary spawalnicze. Plandeka spawalnicza jaka powstaje po połączeniu kilku zasłon w jedną całość zapewnia szczelną ochronę przed promieniowaniem emitowanym przez łuk spawalniczy
Oprócz wymogów bezpieczeństwa jakie muszą spełniać materiały spawalnicze Norma PN-EN ISO 25980:2014 „“Zdrowie i bezpieczeństwo przy spawaniu i procesach pokrewnych — Przezroczyste zasłony spawalnicze, taśmy i ekrany do procesów spawania łukowego”, określa sposób ich oznakowania. Prawidłowe oznakowanie zasłon i kotar spawalniczych powinno być przede wszystkim trwałe, aby nie można go było usunąć.
Znak na materiale powinien zawierać numer normy spawalniczej EN ISO 25980, nazwę producenta, dystrybutora lub importera a także datę produkcji. Dodatkowo wielkość wytłoczonych znaków nie może być mniejsza niż 10 mm.
Oznakowane w ten sposób zasłony i kotary spawalnicze dają gwarancję skutecznej ochrony przed promieniowaniem świetlnym i mogą być wykorzystywane jako osłony przeciwpromienne w procesach spawania.
Jeżeli zasłony spawalnicze lub kurtyny w naszej ofercie nie spełnią Twoich wymogów ZADZWOŃ lub NAPISZ.
Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb!
Zasłony i kotary spawalnicze wykonuje się z arkuszy folii o niewielkiej grubości – zazwyczaj 0,4mm. Kurtyny spawalnicze wykonuje się z pasów i lameli spawalniczych o grubości 2 mm lub 1mm.
Bez względu na grubość materiału foliowego z którego wykonana jest przegroda spawalnicza ochrona przed promieniowaniem IR oraz UV pozostaje na niezmiennym poziomie. Przepuszczalność promieniu utrzymuje się na poziomie zaledwie 0,002%
Grubość pasów i lameli w kurtynach spawalniczych nadaje im nową dodatkową funkcję. Przegrody spawalnicze z folii o grubości 2 mm mogą oprócz promieniowania świetlnego zatrzymywać iskry i rozżarzone odpryski spawalnicze.
Kotary i zasłony spawalnicze wiesza się za pomocą stalowych haczyków. Przekłada się je w otwory montażowe w górnej krawędzi zasłony a następnie nakłada na poprzeczkę stelaża czy rozciągniętą i napiętą stalową linę. Haczyki zapewniają swobodne przesuwanie zasłony i kotary spawalniczej a dodatkowo zapobiegają przecieraniu się górnej krawędzi zasłon. Błędem montażowym jest nadziewanie zasłony spawalniczej bezpośrednio na linkę stalową! Chcąc zamocować arkusz spawalniczy na lince należy go okuć w metalowe oczka dedykowane do plandek. Zapobiegną one uszkodzeniom zasłony spawalniczej.
Zasłony spawalnicze zaoczkowane metalowymi okuciami również można wieszać przy pomocy haczyków. Można je także nadziewać bezpośredni na linkę stalową bez obaw o przetarcia, jednak nie będzie można zasłony w pełni rozciągnąć!. Dodatkowo okute w stalowe oczka arkusze można mocować na opaski zaciskowe (trytytki). Taki sposób mocowania umożliwia idealne napięcie zasłony w ramie stelaża spawalniczego.
Kurtyna spawalnicza wykonana jest najczęściej z pasów lub lameli spawalniczych o szerokości 200 mm i grubości 2 mm. Pasy okuwa się w blachy mocujące ze stali nierdzewnej za pomocą nitów stalowych. Powstające w ten sposób połączenie folii z blachą jest mocne i zapewnia długą żywotność kurtyny. Okute pasy nakłada się na wieszaki grzebieniowe wykonane ze stali nierdzewnej INOX H17. Alternatywą dla okuć stalowych są wieszaki i płytki z PCV. W spawalnictwie są jednak wykorzystywane rzadko. Częściej wiesza się na nich kurtyny paskowe o wysokości do 3,5 m.
Folia ScreenFlex z jakiej wykonane są zasłony jest trudnopalna. Materiał nie płonie, pod wpływem bezpośredniego oddziaływania ognia topi się i intensywnie dymi. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że folia nie kapie płonącymi kroplami, dzięki czemu utrudnia rozprzestrzenianie się ognia.
Skład chemiczny materiału sprawia, że po zniknięciu źródła ognia zasłony nie płoną a dodatkowo przestają się topić i wydzielać dym. Ulegają samoczynnemu wygaśnięciu w czasie nie dłuższym niż 3 sekundy! Palność materiału została potwierdzona przyznaniem certyfikatu DIN 53438T2
W ofercie handlowej i obsłudze posprzedażowej oferujemy pojedyncze elementy przegród ochronnych. W przypadku uszkodzenia pojedynczego pasa, rozdarcia pojedynczej zasłony w kotarze nie ma potrzeby wymiany całej przegrody. Wszystkie niezbędne pasy, lamele, arkusze, okucia są dostępne od ręki. Wystarczy odwiedzić nasz sklep z kurtynami PCV lub skontaktować się z działem obsługi klienta.