Zasłony spawalnicze

Zasłony spawalnicze wykonuje się z arkusza elastycznej folii PCV o grubości zaledwie 0,4 mm. Wchodzące w skład tworzywa dodatki uszlachetniające nadają mu zdolność pochłaniania promieniowania świetlnego (podczerwonego – IR a także ultrafioletowego – UV), które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym.

Zasłony spawalnicze jako przegrody stanowisk dla pracy dla spawaczy łukiem elektrycznym

Aktualna cena i oferta handlowa - zasłony spawalnicze w sklepie internetowym:

Plandeki spawalnicze

Kurtyny spawalnicze z pasów ScreenFlex 300x2 odporne na odpryski spawalnicze

Kurtyny spawalnicze z grubej 2 mm folii PCV chronią nie tylko przed promieniowaniem świetlnym ale także przed odpryskami spawalniczymi i szlifierskimi. Zasłony przemysłowe bo tak też można nazwać ten produkt spełniają wymogi normy spawalniczej ISO 25980. Doskonale sprawdzają się w warsztatach, lakierniach, szlifierniach i spawalniach.

Zasłony spawalnicze – najważniejsze cechy

  • zatrzymują 99,998% promieniowania emitowanego przez łuk elektryczny
  • zapewniają ochronę osób przebywających w pobliżu stanowiska spawalniczego zgodnie z wymogami normy spawalniczej ISO 25980:2014
  • materiał nie ulega przyspieszonym procesom starzenia pod wpływem promieniowania UV
  • kotary dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych: czerwonej, brązowej, zielonej , ciemnozielonej matowej
  • każdy kolor cechuje inny stopień przepuszczalności światła widzialnego niebieskiego – rozbłyski spawalnicze
  • materiał należy do klasy palności B1zasłony spawalnicze nie płoną i gasną samoczynnie po zniknięciu źródła ognia

Przezroczyste kurtyny spawalnicze czyli jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi kolorami folii?

Wszystkie zasłony spawalnicze, lamele, arkusze a także pasy w naszej ofercie, bez względu na kolor i grubość materiału w takim samym stopniu filtrują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie podczerwone a także ultrafioletowe. Czym, więc różnią się poszczególne kolory zasłon? Każdy kolor folii spawalniczej różni się innym stopniem transparentności, który odpowiada za filtrowanie jaskrawego światła widzialnego (niebieskiego).

Zasłony spawalnicze o dużej przezroczystości  zapewniają dobrą widoczność obszaru za przegrodą spawalniczą ale obserwacja samego procesu spawalniczego nie jest zbyt komfortowa. Folie o niskiej przezroczystości praktycznie uniemożliwiają dostrzeżenie obszaru za przegrodą spawalniczą gdy nie jest rozświetlany przez łuk spawalniczy. Jednak komfort obserwacji procesu spawalniczego z zewnątrz jest już bardzo duży.

Czerwone zasłony spawalnicze o dużej przezroczystości
Przezroczystość
Pochłanianie promieniowania
Brązowe zasłony spawalnicze o średniej przezierności
Przezroczystość
Pochłanianie promieniowania
Przezroczystość
Pochłanianie promieniowania
Matowe, ciemnozielone zasłony spawalnicze o małej przezroczysteości
Przezroczystość
Pochłanianie promieniowania

Najbardziej transparentne zasłony spawalnicze

Materiały spawalnicze cechujące się największym stopniem przezroczystości oznaczone są kolorem czerwonym. Zapewniają one ochronę oczu i skóry przed promieniowaniem UV a także IR. Filtrują jaskrawe rozbłyski światła niebieskiego jednak nie zapewniają komfortu dla obserwatora podczas dłuższej obserwacji procesu spawalniczego.

Zasłony spawalnicze o średniej przepuszczalności światła widzialnego

Średnią transparentnością cechują się pasy, lamele i arkusze folii spawalniczej w kolorze brązowym a także jasnozielonym. Przy czym zasłony z arkuszy o barwie brązowej mają większą przezierność niż kotary zielone

Matowa zasłona spawalnicza o niskiej transparentności

Materiał o najniższym stopniu transparentności ma matową powierzchnię i barwę ciemnozieloną. Zasłona sprawia, że jaskrawe rozbłyski spawalnicze stają się niemalże niewidoczne. Dlatego też zalecamy wykorzystywanie przegród z materiałów ciemnozielonych, matowych do oddzielania sąsiadujących ze sobą boksów spawalniczych. Dzięki temu spawacze pracujący na sąsiednich stanowiskach nie oślepiają się wzajemnie. Tym samym poprawia się ich bezpieczeństwo a także komfort pracy.

Zasłony można łączyć ze sobą w długie kotary spawalnicze

Kotary spawalnicze mają postać długich plandek zamocowanych na calowych rurach lub linach stalowych. Każda zasłona spawalnicza w naszej ofercie  na bocznych krawędziach posiada wtopione napy zatrzaskowe -męskie po jednej stronie, żeńskie po stronie przeciwległej. Dzięki temu pojedyncze arkusze można łączyć ze sobą w nieskończenie długie kotary spawalniczePlandeka spawalnicza jaka powstaje po połączeniu kilku zasłon w jedną całość zapewnia szczelną ochronę przed promieniowaniem emitowanym przez łuk spawalniczy

Kotara spawalnicza złoózna z kilku zasłon połączonych ze sobą napami zatrzaskowymi
Trwały znak normy ISO25980 jaki wytłoczony mają zasłony i kotary spawalnicze

Jak powinna być oznakowana zasłona oraz kotara spawalnicza zgodnie z normą ISO 25980?

Oprócz wymogów bezpieczeństwa jakie muszą spełniać materiały spawalnicze Norma PN-EN ISO 25980:2014“Zdrowie i bezpieczeństwo przy spawaniu i procesach pokrewnych — Przezroczyste zasłony spawalnicze, taśmy i ekrany do procesów spawania łukowego”, określa sposób ich oznakowania. Prawidłowe oznakowanie zasłon i kotar spawalniczych powinno być  przede wszystkim trwałe, aby nie można go było usunąć.

Kotara spawalnicza z wytłoczonym oznakowaniem

Znak na materiale powinien zawierać numer normy spawalniczej EN ISO 25980, nazwę producenta, dystrybutora lub importera a także datę produkcji.  Dodatkowo wielkość wytłoczonych znaków nie może być mniejsza niż 10 mm.

Oznakowane w ten sposób zasłony i kotary spawalnicze dają gwarancję skutecznej ochrony przed promieniowaniem świetlnym i mogą być wykorzystywane jako osłony przeciwpromienne w procesach spawania.

Kotary spawalnicze z tłoczonym na stałe znakiem normy i datą produkcji folii spawalniczej

Zasłony, kotary i przegrody spawalnicze dostosowane do Twoich potrzeb!

Jeżeli zasłony spawalnicze lub kurtyny w naszej ofercie nie spełnią Twoich wymogów ZADZWOŃ lub NAPISZ.
Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb!

Co rozróżnia zasłony spawalnicze i kurtyny spawalnicze?

Zasłony i kotary spawalnicze wykonuje się z arkuszy folii o niewielkiej grubości – zazwyczaj 0,4mm. Kurtyny spawalnicze wykonuje się z pasów i lameli spawalniczych o grubości 2 mm lub 1mm.

Bez względu na grubość materiału foliowego z którego wykonana jest przegroda spawalnicza ochrona przed promieniowaniem IR oraz UV pozostaje na niezmiennym poziomie. Przepuszczalność promieniu utrzymuje się  na poziomie zaledwie 0,002%

Grubość pasów i lameli w kurtynach spawalniczych nadaje im nową dodatkową funkcję. Przegrody spawalnicze z folii o grubości 2 mm mogą oprócz promieniowania świetlnego zatrzymywać iskry i rozżarzone odpryski spawalnicze.

Stalowe haczyki za pomocą których mocuje się zasłony i kotary spawalnicze

Jak mocowana jest zasłona i kotara spawalnicza?

Kotary i zasłony spawalnicze wiesza się za pomocą stalowych haczyków. Przekłada się je w otwory montażowe w górnej krawędzi zasłony a następnie nakłada na poprzeczkę stelaża czy rozciągniętą i napiętą stalową linę. Haczyki zapewniają swobodne przesuwanie zasłony i kotary spawalniczej a dodatkowo zapobiegają przecieraniu się górnej krawędzi zasłon. Błędem montażowym jest nadziewanie zasłony spawalniczej bezpośrednio na linkę stalową! Chcąc zamocować arkusz spawalniczy na lince należy go okuć w metalowe oczka dedykowane do plandek. Zapobiegną one uszkodzeniom zasłony spawalniczej.

Zaoczkowane zasłona spawalnicza – montaż arkusza foliowego w ramie.

Zasłony spawalnicze zaoczkowane metalowymi okuciami również można wieszać przy pomocy haczyków. Można je także nadziewać bezpośredni na linkę stalową bez obaw o przetarcia, jednak nie będzie można zasłony w pełni rozciągnąć!. Dodatkowo okute w stalowe oczka arkusze można mocować na opaski zaciskowe (trytytki). Taki sposób mocowania umożliwia idealne napięcie zasłony w ramie stelaża spawalniczego.

Zasłony spawalnicze mocowane na trytytki

Haczyki i obejmy zaciskowe na jakie mocuje się arkusze, zasłony i kotary spawalnicze:

Jak powinna być zamocowana kurtyna spawalnicza?

Kurtyna spawalnicza wykonana jest najczęściej z pasów lub lameli spawalniczych o szerokości 200 mm i grubości 2 mm. Pasy okuwa się w blachy mocujące ze stali nierdzewnej za pomocą nitów stalowych. Powstające w ten sposób połączenie folii z blachą jest mocne i zapewnia długą żywotność kurtyny. Okute pasy nakłada się na wieszaki grzebieniowe wykonane ze stali nierdzewnej INOX H17. Alternatywą dla okuć stalowych są wieszaki i płytki z PCV. W spawalnictwie są jednak wykorzystywane rzadko. Częściej wiesza się na nich kurtyny paskowe o wysokości do 3,5 m.

Kurtyna spawalnicza mocowana na wieszaki grzebieniowe

Kurtyna spawalnicza mocowana jest za pomocą okuć grzebieniowych:

Trudnopalne zasłony spawalnicze

Folia ScreenFlex z jakiej wykonane są zasłony jest trudnopalna. Materiał nie płonie, pod wpływem bezpośredniego oddziaływania ognia topi się i intensywnie dymi. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że folia nie kapie płonącymi kroplami, dzięki czemu utrudnia rozprzestrzenianie się ognia.

Samogasnąca folia spawalnicza

Skład chemiczny materiału sprawia, że po zniknięciu źródła ognia zasłony nie płoną a dodatkowo przestają się topić i wydzielać dym. Ulegają samoczynnemu wygaśnięciu w czasie nie dłuższym niż 3 sekundy! Palność materiału została potwierdzona przyznaniem certyfikatu DIN 53438T2

Trudnopalne kotary, lamele i zasłony spawalnicze

Kotara i zasłona spawalnicza dostosowana do potrzeb klienta

W ofercie handlowej i obsłudze posprzedażowej oferujemy pojedyncze elementy przegród ochronnych. W przypadku uszkodzenia pojedynczego pasa, rozdarcia pojedynczej zasłony w kotarze nie ma potrzeby wymiany całej przegrody. Wszystkie niezbędne pasy, lamele, arkusze, okucia są dostępne od ręki. Wystarczy odwiedzić nasz sklep z kurtynami PCV lub skontaktować się z działem obsługi klienta.

Zasłony spawalnicze - producent przegród u którego przystępna cena i wysoka jakość idą w parze.

Produkujemy kurtyny i zasłony spawalnicze z folii ScreenFlex firmy  Extruflex – światowego lidera w produkcji materiałów spawalniczych.  Z uwagi na dodatki uszlachetniające (pochłanianie promieniowania, odporność na przyspieszone starzenie pod wpływem UV a także trudnopalność) folia spawalnicza jest droższa w porównaniu do folii standardowej wykorzystywanej w kurtynach paskowych. Nie da się porównać jednak przydatności folii spawalniczej w ochronie życia i zdrowia ludzkiego.  Ponadto warto zauważyć, że wysoka jakość naszych produktów sprawia, że kurtyny, zasłony i parawany spawalnicze produkowane przez nas są inwestycją na lata, nie na jeden sezon.

Producent zasłon spawalniczych z folii PCV

Parawany mobilne wyposażone w zasłony spawalnicze