Ekrany Spawalnicze

Przeciwpromienne Ekrany Spawalnicze

Ekrany spawalnicze to przegrody służące do ochrony osób przebywających w pobliżu stanowisk spawalniczych czy szlifierskich, przed rozżarzonymi  odpryskami metalu, iskrami a przede wszystkim promieniowaniem ultrafioletowym (UV) i podczerwonym  (IR). DOdatkowo ekrany spawalnicze filtrują widzialne światło niebieskie w postaci jaskrawych rozbłysków emitowanych przez łuk spawalniczy.

Parawany spawalnicze dostępne w naszej ofercie online:

Parawan spawalniczy K41P300 o szerokości 4,1m wymiary
1 842,54  z VAT
Parawan spawalniczy z grubej folii ScreenFlex 2 mm Szerokość pojedynczego pasa: 300 mm Wysokość...
Stacjonarny ekran spawalnicze ES145 - wymiary stelaża
426,20  z VAT
Stacjonarny ekran spawalniczy z folii ScreenFlex 0,4mm Wysokość ekranu: 1870 mm Szerokość ekranu: 1455...
Ekran spawalniczy stacjonarny ES200 - zdjęcie z wymiarami przegrody
492,00  z VAT
Stacjonarny ekran spawalniczy z folii ScreenFlex 0,4mm Wysokość ekranu: 1870 mm Szerokość ekranu: 2000...
Ekran spawalniczy z pasów 300x2mm wymiary
1 335,78  z VAT
Ekran spawalniczy z grubej folii ScreenFlex 2 mm Szerokość pojedynczego pasa: 300 mm Wysokość...
Ekran mobilny spawalniczy z lameli 570x1mm - wymiary
974,16  z VAT
Ekran spawalniczy z folii ScreenFlex 1 mm Szerokość pojedynczego pasa: 570 mm Wysokość ekranu:...
Mobilny parawan spawalniczy ciemnozielony z naniesionymi wymiarami k41p570
1 306,88  z VAT
Ekran spawalniczy z folii ScreenFlex 1 mm Szerokość pojedynczego pasa: 570 mm Wysokość ekranu:...
Mobilny ekran spawalniczy 21Z czerwony z zasłonami ScreenFlex - szkic z wymiarami
893,60  z VAT
Ekran spawalniczy z zasłon ScreenFlex 0,4mm Szerokość pojedynczej zasłony: 1400 mm Dwie zasłony na...
Ekran spawalniczy 41z z zasłon screenFlex - wymiary
1 170,96  z VAT
Ekran spawalniczy z zasłon ScreenFlex 0,4mm Szerokość pojedynczej zasłony: 1400 mm Trzy zasłony na...

Ekrany spawalnicze dostosowane do Twoich potrzeb!

Jeżeli przegrody spawalnicze w naszej ofercie nie spełnią Twoich wymogów ZADZWOŃ lub NAPISZ.
Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb!

Jakimi materiałami wypełnia sie ekrany spawalnicze?

Pasy albo inaczej lamele spawalnicze

Ekrany spawalnicze z lamelami 300x2mm

Przegrody spawalnicze wypełnione pasami spawalniczymi o szerokości 300 mm i grubości 2 mm. Opcjonalnie lamelami o szerokości 570 mm i grubości 1 mm.

Bez względu na wybór wypełnienia ochrona przed promieniowaniem podczerwonym oraz ultrafioletowym wynosi 99,998%.

Dodatkowo lamele o grubości 2mm skutecznie zatrzymują odpryski spawalnicze a także snopy iskier powstających podczas szlifowania.

Kotary / zasłony spawalnicze

Ekrany spawalnicze z wypełnieniem z zasłon ScreenFlex

Zasłony spawalnicze mają grubość zaledwie 0,4mm, dlatego więc pełnia wyłącznie funkcję filtra promieniowania świetlnego, podobnie zresztą jak arkusze spawalnicze.

Produkt dostępny w czterech wersjach kolorystycznych o rożnym stopniu przezroczystości, niewpływającym na poziom ochrony przeciwpromiennej. Ochrona przed promieniowaniem dla każdej folii bez względu na grubość i kolor wynosi 99,998%.

Arkusze spawalnicze 1,4m

Ekrany spawalnicze z arkuszy spawalniczych 1400 mm

Ekran spawalniczy z folią spawalnicza ScreenFlex w arkuszu o szerokości 1400 mm i grubości zaledwie 0,4 mm. Chroni przed promieniowaniem podobnie jak każde inne wypełnienie w 99,998%.

Przegrody przeciwpromienne z arkuszy dostępne sa oczywiście w czterech wersjach kolorystycznych: czerwonej, brazowej, jasnozielonej i matowej – ciemnozielonej.

Przegrody spawalnicze o czterech stopniach przezroczystości

Dostępne w naszej ofercie ekrany / przegrody / parawany spawalnicze występują w czterech wersjach kolorystycznych: brązowym, ciemnozielonym – matowym, jasnozielonym a także czerwonym. W zależności od wybranego koloru wypełnienia ekranu, charakteryzują się one różną przezroczystością. Najbardziej transparentna jest folia spawalnicza czerwona. Nieco mnie przezroczysta jest folia w kolorze brązowym. Trzecia w kolejności jest folia zielona. Najmniejszym stopniem przezroczystości charakteryzuje się folia ciemnozielona. Dodatkowo w odróżnieniu od pozostałych folii cechuje ją matowa powierzchnia. Bez względu na kolor a także przejrzystość wypełnień  chronią one przed promieniowaniem na równym poziomie 99,998%, zgodnie z wymogami normy spawalniczej PN-EN ISO 25980

Ekrany spawalnicze występują w czterech wersjach przezroczystości wypełnień

Ekrany spawalnicze z folii PCV SCREENFLEX - ISO 25980

Przegrody spawalnicze chroniące przed promieniowaniem świetlnym

Ekran spawalniczy jako ochrona przed promieniowaniem

Najważniejszym elementem każdego ekranu spawalniczego jest folia PCV, która wypełnia stelaż. Folia przeznaczona do ekranów spawalniczych posiada specjalne filtry chroniące przed szkodliwym dla człowieka promieniowaniem ultrafioletowym UV a także podczerwonym IR. Godnym uwagi jest fakt, że wszystkie przegrody spawalnicze w naszej ofercie wypełnione są folią spawalniczą ScreenFlex spełniającą wymogi bezpieczeństwa określone w normie spawalniczej PN-EN ISO 25980. Warto tutaj dodać, że nadmiar promieniowania jest niebezpieczny dla człowieka. Dłuższa ekspozycja człowieka na promieniowanie emitowane przez łuk spawalniczy może doprowadzić do trwałych uszkodzeń wzroku a także powstania złośliwych zmian na skórze. Ponadto wchodzące w skład folii absorbenty UV chronią łańcuchy polimeru przed rozpadem pod wpływem promieniowania, dzięki czemu folia spawalnicza nie ulega degradacji pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.  W praktyce oznacza to, że  parawan będzie mógł służyć nam znacznie dłużej niż przegroda wykonana z materiału niecertyfikowanego.

Czy ekrany spawalnicze mogą chronić przed snopami iskier i odpryskami spawalniczymi?

Promieniowanie to nie jedyne zagrożenie powstające w procesie spawania. Bardzo niebezpieczne są także występujące  w procesie obróbki metalu odpryski spawalnicze a także snopy iskier szlifierskich. Folia spawalnicza o grubości 2mm zatrzymuje odpryski i nie pozwala im się rozprzestrzeniać po za obszar wyznaczony przez rozstawione ekrany spawalnicze. Dodatkowo materiał wypełniający stelaże spawalnicze posiada właściwości samogasnące. Oznacza to, że w momencie kiedy działa na niego ogień folia się topi i wydziela gęsty dym, jednak nie płonie i nie kapie płonącymi kroplami. Gdy jednak źródło ognia zniknie tworzywo samoczynnie przestaje się topić w czasie do 3 sekund.  Dlatego też, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się iskier czy płonących odprysków wygradza się stanowiska spawalnicze a także ślusarskie. Przede wszystkim przy pomocy przegród, kurtyn, parawanów, czy ekranów spawalniczych mobilnych i stacjonarnych.

Ekrany spawalnicze chronia przed odpryskami i iskrami

Ochrona otoczenia stanowiska spawalniczego a także szlifierskiego przez parawany spawalnicze

Parawany chroniące ludzi przed promieniowaniem świetlnym

Ekrany spawalnicze maja za zadanie chronić otoczenie i ludzi nie biorących udziału w procesie spawania czy obróbki metalu ale przebywających w pobliżu wygrodzonego stanowiska. Osoby pracujące bezpośrednio na stanowisku spawalniczym chronione są przez indywidualne środki ochrony jak maski ochronne a także kombinezony – zgodnie z przepisami BHP. To właśnie ochrona pracowników wykonujących swoje zadania w sąsiedztwie pracujących szlifierzy a także spawaczy są najbardziej narażeni na szkodliwe działanie promieniowanie  i poparzenia odpryskami rozżarzonego metalu. To właśnie ich ekrany spawalnicze powinny chronić przede wszystkim.

Czy ekrany spawalnicze są bezpieczne dla spawacza?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że oferowane przez nas przegrody spawalnicze z folii ScreenFlex tłumią promieniowanie na poziomie 99,998%. Dodatkowo wartość promieniowania odbitego w kierunku spawacza jest mniejsza niż 10%, co dla dombinezonu spawalniczego nie jest już żadnym wyzwaniem. Wniosek z tego taki, ze folia spawalnicza niemalże w całości pochłania szkodliwe promieniowanie i daje gwarancję bezpieczeństwa osobom niewyposażonym w indywidualną odzież ochronną, przebywającym w pobliżu stanowiska spawalniczego.

Stabilna konstrukcja to podstawa przegród spawalniczych

Stelaż to przede wszystkim stabilna oraz wytrzymała konstrukcja zespawana lub skręcona z rur lub profili zamkniętych. Konstrukcja zabezpieczona jest przed korozją pod wpływem warunków atmosferycznych poprzez ocynkowanie a także nałożenie powłoki lakierniczej metodą proszkową. Stelaż w zależności od potrzeb wyposażony jest w kołka, kółka z hamulcem lub nóżki. Dzięki możliwości zastosowania różnych elementów podtrzymujących, rozróżniamy parawany spawalnicze stacjonarne a także mobilne. Każda konstrukcja jest lekka i na pewno nie sprawia większych trudności przy jej przemieszczaniu. Ponadto rozróżniamy ekrany spawalnicze standardowe lub wieloramienne. Te ostatnie posiadają opcję rozłożenia po jednej lub dwóch stronach dodatkowych skrzydeł. Zamontowane są one na stojaku głównym na zawiasach umożliwiających ich swobodne uchylanie. Rozwiązanie takie pozwala jednym ekranem spawalniczym osłonić znacznie większą część stanowiska pracy.

ekrany spawalnicze spawalnicze -stelaż mobilny i stacjonarny

Jak mocuje się folię w ramie stelaża? Czyli ekrany spawalnicze i okucia mocujące.

Mocowanie na wieszaki grzebieniowe i blachy mocujące

Pasy folii spawalniczej o szerokości 300 mm podobnie jak w pasy w kurtynach paskowych wiesza się za pomocą płytek montażowych przytwierdzonych do jednego krańca pasa. Blachy a także płytki wiesza się na wieszakach grzebieniowych, przymocowanych uprzednio do stelaża z profili zamkniętych.

lamele spawalnicze wypełnijące kurtynę - zawiesia hakowe

Okucia grzebieniowe do ekranów spawalniczych dostępne w ofercie sprzedażowej:

Wieszak grzebieniowy ze stali ferrytycznej H17 INOX do kurtyn paskowych PCV
27,74 60,26  z VAT
Wieszak wykonany ze stali nierdzewnej INOX ferrytycznej H17 Odporny na korozję, słabe kwasy i...
Blachy mocujące ze stali nierdzewnej 1mm do kurtyn paskowych
4,86 11,16  z VAT
Blachy ze stali nierdzewnej INOX, ferrytycznej H17 Odporne na korozję, słabe kwasy i alkohole...
Wieszak hakowy EasyLine do pasów PCV w kurtynach paskowych
12,18  z VAT
Wieszak EasyLine wykonany z mocnego tworzywa PCV Odporny na słabe kwasy i alkohole oraz...
Płytki mocujące EasyClick do kurtyn paskowych PCV
4,06 4,92  z VAT
Płytki mocujące EasyClick z mocnego tworzywa PCV Odporne na słabe kwasy, alkohole i niekorzystne...

Mocowana rurowe do ekranów przeciwpromiennych

Lamele 300x2mm a także 570x1mm można mocować za pomocą mankietów i obejm zaciskowych. Arkusze folii ScreenFlex szczególnie w ekranach spawalniczych stacjonarnych mocuje się zgrzewając ich brzeg górny i dolny a następnie nadziewa się an poprzeczki. Ponadto zasłony spawalnicze mocuje się za pomocą haczyków stalowych. W zasłonach spawalniczych oczkowanych coraz częściej wykorzystuje się do przytwierdzania opaski zaciskowe tzw. „trytytki”.

Fabrycznie mankiety a także opaski i haczyki przystosowane są do montażu na rurze calowej o średnicy zewnętrznej 33,7 mm!

ekrany spawalnicze na stelażach rurowych - mocowania na haczyki, obejmy, mankiety

Okucia rurowe do ekranów spawalniczych dostępne w ofercie sprzedażowej:

HAczyk do wieszania zasłon spawalniczych
3,14  z VAT
Haczyk, agrafka, kółko, żabka do zasłon spawalniczych Do powieszenia zasłony 1400 mm potrzebnych jest...
Obejma zaciskowa do mocowania pasów PCV na rurze calowej
18,57  z VAT
Obejma zaciskowa ze stali ocynkowanej Grubość blachy 2 mm Waga pojedynczej sztuki 0,13 kg...
MAnkiet calowy do kurtyn paskowych i ekranów spawalniczych
35,92  z VAT
Mankiet ze stali nierdzewnej Grubość blachy 2 mm Waga pojedynczej sztuki 0,28 kg Mocowanie...
Mankiet PCV do lameli spawalniczych
17,40  z VAT
Mankiet z tworzywa PCV Wytrzymały mechanicznie Waga pojedynczej sztuki 120g Mocowanie do pasów na...

Przepisy BHP - stanowisko spawalnicze wyposażone w ekrany spawalnicze

Ekrany spawalnicze nie są w Polsce jeszcze standardowym wyposażeniem zakładów zajmujących się obróbką metali. Dlatego też staramy się docierać do jak najszerszej liczby odbiorców i popularyzować to ekonomiczne a przede wszystkim niezwykle bezpieczne rozwiązanie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że obecnie obowiązujące przepisy BHP zobowiązują do zabezpieczenia jedynie samych spawaczy a nie otoczenie stanowiska spawalniczego. Nie mniej jednak uważamy, że osoby nie biorące udziału w procesie spawania a pracujące w pobliży takiego stanowiska powinny również być bezwzględnie chronione. W rezultacie stosowanie ekranów przyczyni się do do poprawy stanu zdrowia załogi a także zmniejszenia absencji chorobowej spowodowanej np. prześwietleniem oczu czy poparzeniami.

Przejrzyste ekrany spawalnicze - zapewniające bezpieczeństwo wygrodzenia spawalnicze!

Oferowane przez nas gotowe ekrany spawalnicze a także kurtyny paskowe, folie arkuszowe i lamele spawalnicze posiadają oprócz wielu innych jedną specjalną, godną uwagi zaletę – są przejrzyste. Co prawda ich przejrzystość zależy od wybranego koloru, ale nawet najciemniejsza, matowa, ciemnozielona folia w momencie szlifowania czy spawania podświetla się i pokazuje co kryje się za przegrodą. Bezpieczeństwo stosowania przejrzystych parawanów spawalniczych polega przede wszystkim na tym, że bez problemu widać co się dzieje po drugiej stronie. W przypadku przegród stałych (spawanych, murowanych) czy koców ognioodpornych dostrzeżenie niebezpieczeństwa na stanowisku obróbki jest niemożliwe. W przypadku oferowanych przez nas ekranów ochronnych w każdej chwili wiemy co na stanowisku pracy robi pracownik. Wiemy czy możemy wejść do środka, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Możemy też bezzwłocznie zareagować, gdy dostrzeżemy, że życiu spawacza zagraża niebezpieczeństwo. Podsumowując można powiedzieć, że osłona stanowiska pracy ekranem spawalniczym to rewelacyjne rozwiązanie, nie tylko pod względem ekonomiki ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Ekrany spawalnicze dostosowane do Twoich potrzeb!

Jeżeli przegrody spawalnicze w naszej ofercie nie spełnią Twoich wymogów ZADZWOŃ lub NAPISZ.
Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb!