Jak zapobiegać stratom ciepła w obiektach użyteczności publicznej

Jak zapobiegać stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Rozwiązania ograniczające zużycie energii cieplnej

Jak zapobiegać stratom ciepła – porada eksperta:

Przegroda z kurtyn paskowych w przypadku konkretnego obiektu pozwala uzyskać do 45% oszczędności w kosztach eksploatacji całego budynku. Potwierdzają to klienci, którzy od lat stosują oferowane przez nas rozwiązania dotyczące uszczelniania bram a także wejść o dużym natężeniu ruchu. Koszty eksploatacji klimatyzacji a przede wszystkim instalacji grzewczych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć zużycie energii cieplnej.

Jak uniknąć strat ciepła przez drzwi w okresie jesienno-zimowym?

Wejścia do budynków użyteczności publicznej są stale narażone na napływ powietrza z zewnątrz z uwagi na duże natężenie ruchu osób wchodzących i wychodzących, co zimą może powodować spore straty ciepła, a latem – schłodzonego powietrza. Żeby zapobiec niekontrolowanemu przepływowi powietrza przez drzwi wejściowe, montuje się kurtyny paskowe z elastycznej folii PCV.

Materiały izolacyjne o niskim współczynniku przewodzenia ciepłą

Skuteczna izolacja termiczna to przede wszystkim odpowiednio dobrany materiał izolacyjny a także odpowiednia grubość przegrody termicznej. W celu optymalizacji kosztów energii należy nie tylko korzystać z  ekonomicznych sposobów ogrzewania jak np. pompy ciepła, ale także wykorzystywać materiały izolacyjne charakteryzujące się możliwie najniższym deklarowanym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (lambda) [W/mK]. Dla elastycznych pasów PVC współczynnik ten wynosi λ = 0,16 W/mK, co sprawia, kurtyny paskowe wykonane z pasów folii PVC są bardzo dobrym izolatorem termicznym. O skuteczności izolacji termicznej porównywalnej do drewna konstrukcyjnego, które jet uznawane za materiał o doskonałym współczynniku izolacji cieplnej. Im szersze i grubsze pasy kurtyny paskowej, tym skuteczniejsza izolacja termiczna, większa wytrzymałość mechaniczna, większa odporność na rozchylanie pasów przez wiatr.

Realna oszczędność energii cieplnej

Wielokrotnie przeprowadzaliśmy wyliczenia dla warunków polskich, które wskazują, że oszczędność ciepła lub obniżenie poboru energii zużywanej przez klimatyzatory może to być ok. 50 zł dzienne w przypadku obiektu handlowego o kubaturze 4000 m3. Jeśli pracuje on 7 dni w tygodniu, zyskujemy potencjalnie ok. 18 tys. zł rocznych oszczędności na chłodzeniu i ogrzewaniu. A kurtyny paskowe w wejściu w najmniejszym stopniu nie utrudniają ruchu. Łatwo rozsuwające się pasu podczas przechodzenia nie sprawiają problemów ani osobom starszym, niepełnosprawnym (w tym osobom na wózkach inwalidzkich) a także dzieciom powyżej 3 roku życia. Są więc łatwym sposobem na uszczelnienie wejścia i obniżenie kosztów eksploatacji obiektu.

Posted in Brak kategorii.