Kurtyny logistyczne czyli bezpieczny transport w temperaturze kontrolowanej
Kurtyny logistyczne to bez wątpienia rozwiązanie, które należy uwzględnić podczas planowania transportu w temperaturze kontrolowanej. Firmy z branży TSL muszą spełniać coraz większe standardy realizując przewozy zarówno krajowe jak i zagraniczne. Poziom trudności codziennych wyzwań zależy przede wszystkim od rodzaju transportowanego ładunku. Bez wątpienia, zapewnienie, aby przewóz towarów odbył się w temperaturze kontrolowanej jest jednym z takich istotnych zadań.
Jakie towary przewozi się w temperaturze kontrolowanej?
Transport w temperaturze kontrolowanej obejmuje przewóz towarów, które muszą być przechowywane w określonych warunkach temperatury przez cały czas podróży. Praktyka ta jest niezbędna dla produktów farmaceutycznych, żywności, substancji chemicznych, materiałów biologicznych oraz innych podobnych materiałów.
Kurtyny logistyczna a rodzaje przewozów w temperaturze kontorolowanej
W przypadku transportu ładunków wymagających utrzymania kontrolowanej temperatury, klasyfikacja na różne kategorie produktów wrażliwych może być przeprowadzana na podstawie rodzaju towarów. W każdej z tych dziedzin logistyki temperatury kontrolowanej stosowane są specjalistyczne procedury, technologie i urządzenia, w tym kurtyny paskowe, które pomagają utrzymać stabilne warunki temperaturowe podczas całego procesu transportu.
Po pierwsze, istnieje farmaceutyczna logistyka temperaturowa, koncentrująca się na transportowaniu bardzo wrażliwych na zmiany temperatury produktów farmaceutycznych. Zapewniając precyzyjną kontrolę temperatury na każdym etapie drogi. Począwszy od producenta do ostatecznego punktu docelowego. Utrzymanie zadanej temperatury podczas transportu, przeładunku i magazynowania gwarantuje bezpieczeństwo leków.
Kolejną dziedziną jest transport produktów spożywczych, takich jak mięso, owoce, warzywa czy produkty mleczne. Ważne jest utrzymanie odpowiednich temperatur, aby zapobiec zepsuciu się produktów spożywczych. Koniecznie przy jednoczesnym monitorowaniu higieny i spełnianiu wymogów bezpieczeństwa żywności. Swoje zastosowanie tutaj mają chłodnicze i mroźnicze kurtyny logistyczne z pasów PCV.
Nie można pominąć transportu chemicznego. Produkty chemiczne wymagają specjalnych warunków przechowywania i transportu, aby zapobiec wyciekom, reakcjom chemicznym lub innym zagrożeniom. Kontrola temperatury jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i ochrony środowiska.
Dodatkowo istnieje zimny łańcuch dostaw materiałów biologicznych. Dotyczy on transportu materiałów, takich jak próbki krwi, tkanki, organy czy szczepy bakteryjne. Wymaga to szczególnej ostrożności w utrzymaniu integralności i skuteczności tych materiałów podczas transportu.
Samochody dostawcze - izotermy, które można wyposażyć w kurtyny logistyczne
Zimny łańcuch dostawa - system pasywny i aktywny
Kurtyny logistyczne do izotermy
Aktywny system wysyłki to metoda transportu, która opiera się na aktywnym monitorowaniu i kontroli warunków środowiskowych w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje on chłodzone pojazdy, urządzenia monitorujące oraz systemy zarządzania transportem, aby zapewnić odpowiednie warunki dla przewożonych towarów, takie jak utrzymanie określonej temperatury, minimalizacja strat oraz spełnienie wymogów regulacyjnych.
Dodatkowo, w ramach aktywnego systemu wysyłki można wykorzystywać także kurtyny do samochodów ciężarowych, które pełnią istotną rolę w utrzymaniu stabilnych warunków termicznych wewnątrz pojazdów. Kurtyny przesuwne pomagają w izolowaniu wnętrza chłodniczych pojazdów ciężarowych, zapobiegając niepożądanym stratom ciepła i utrzymując temperaturę na pożądanym poziomie.
Dostawy pasywne czyli te na krótkim dystansie z dobra izolacją
Pasywny system wysyłki, z kolei, to metoda transportu opierająca się na izolowanych opakowaniach lub kontenerach bez aktywnego systemu kontroli warunków środowiskowych. W takich systemach produkty są chronione za pomocą izolacji termicznej, a temperatura jest utrzymywana poprzez ograniczenie transferu ciepła z zewnątrz. Pasywne systemy często stosuje się do transportu krótkodystansowego lub w przypadku towarów o mniejszej wrażliwości na zmiany temperatury.
W przeciwieństwie do aktywnych systemów, pasywne systemy nie wymagają aktywnego zasilania ani monitorowania podczas transportu, co może być korzystne w przypadku prostych operacji logistycznych lub transportu towarów o ograniczonej wrażliwości na warunki środowiskowe.
Najbardziej popularne kurtyny logistyczne przeznaczone dla aut dostawczych i kontenerów
Przesuwna kurtyna do naczepy TIR 245cm – 250cm
Przesuwna kurtyna do izotermy, dostawczaka 230cm
Kurtyna do busa, izotermy, dostawczaka – szerokość 1,50m – 2,35m
Kurtyna do ciężarówki TIR szerokość 250 cm
Kurtyna do kontenera chemicznego EX/ATEX rozmiar 2330×2200 mm
Kurtyna do kontenera 45′ magazynowego, rozmiar 2330×2655 mm
Kurtyna do kontenera 40’HC magazynowego, rozmiar 2330x2655mm
Kurtyna PCV do kontenera magazynowego 40’DV rozmiar 2330x2350mm
Kurtyna paskowa do kontenera 20’DV rozmiar 2330x2350mm
Kurtyna do kontenera magazynowego 10′ rozmiar 2343x2397mm
Kurtyna do kontenera chłodniczego 20’RF i 40’RF rozmiar 2281x2246mm
Kurtyna PCV do kontenera chłodniczego 20’RF HC i 40’RF HC rozmiar 2286x2520mm
Izotermy niewyposażone w kurtyny logistyczne - konsekwencje skoków temperatury ładunków podczas transportu
Niedokładność w utrzymywaniu kontrolowanych temperatur może mieć poważne konsekwencje. W przypadku produktów farmaceutycznych może to skutkować utratą skuteczności leków lub nawet ich szkodliwością dla pacjentów. Z kolei brak zachowania świeżości artykułów spożywczych może prowadzić do ich zepsucia. Generuje to straty finansowe dla producentów a także stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Dla materiałów biologicznych nieprawidłowa temperatura może spowodować utratę integralności próbek a także wpłynąć na wyniki badań. To z kolei może negatywnie wpłynąć na diagnozę i leczenie pacjentów.
Dodatkowo, niezgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i transportu produktów w odpowiednich warunkach temperaturowych może skutkować nałożeniem kar finansowych na przedsiębiorstwa. W konsekwencji może to także doprowadzić do utraty zaufania klientów. W rezultacie nieodpowiednia kontrola temperatury może negatywnie wpłynąć na zdrowie publiczne, bezpieczeństwo oraz reputację firm. Brak stosowania właściwych środków, takich jak np. termoizolacyjne kurtyny magazynowe a także odpowiednio skonfigurowane systemy kontroli temperatury w czasie transportu, mogą być przyczyną przerwania zimnego łańcucha dostaw. Zagrażającego bezpośrednio integralności transportowanych produktów a także prowadzącego do negatywnych skutków dla wszystkich zaangażowanych stron.