Bramy PCV

Z czego zbudowane są bramy PCV?

Bramy PCV zbudowane są z elastycznych pionowych pasów posiadających właściwości odwracalnej zmiany kształtu, pod wpływem działania siły zewnętrznej jak np. przechodzący człowiek czy przejeżdżający wózek widłowy. Podczas pokonywania otworów osłanianych przez bramy PCV, swobodnie zwisające w nich pasy foliowe rozchylają się, po czym samoczynnie wracają na swoje miejsce. Dzięki temu bramy PCV mogą zapewnić ciągłość izolacji termicznej i ochrony wnętrza obiektu przed niepożądanymi warunkami zewnętrznymi.

Bramy PCV

Jakie funkcje pełnią bramy paskowe z PCV?

Brama paskowa chroniąca przed wnikaniem zimna

Podczas prac związanych z rozładunkiem lub załadunkiem kontenerów TIR standardowa brama segmentowa, która zazwyczaj osłania światło otworu bramowego musi pozostać otwarta. Trwający kilkanaście lub kilkadziesiąt minut rozładunek bez wątpienia spowoduje znaczny ubytek ciepłego powietrza z wnętrza obiektu. Do tego do wnętrza wniknie zimne i wilgotne powietrze z zewnątrz. Osłony doków przeładunkowych w postaci rękawów dokowych to spora inwestycja, wymagająca dodatkowo częstych prac konserwacyjnych. Ekonomiczną alternatywą rozwiązującą problem izolacji termicznej okazuje się brama paskowa. Podczas gdy brama segmentowa musi pozostać otwarta brama PCV paskowa osłania wnętrze hali czy magazynu i nie utrudnia ruchu towarowego. Nie wymaga też obsługi, gdyż pasy w bramie po przewiezieniu ładunku samoczynnie wrócą na miejsce. Po czym zamkną światło otworu bramy przeładunkowej a także magazynowej i każdej innej, przez którą przewożone są towary.

Bramy PCV

Bramy kurtynowe PCV jako osłona przed wnikaniem wilgoci, wiatru, kurzu

Bramy kurtynowe jak inaczej można określić bramy PCV oprócz wcześniej opisanej funkcji termoizolacyjnej stanowią przegrodę chroniącą przed wnikaniem do wnętrza:

  • Wilgoci
  • Opadów atmosferycznych (deszcz, grad, śnieg)
  • Kurzu, piasku nawiewanego przez wiatr
  • Oparów, dymu, mgieł
  • Silnych podmuchów wiatru i przeciągów
Bramy PCV

Czy bramy pasowe PCV chronią przed hałasem?

Bramy pasowe z folii PCV to także bardzo dobra izolacja akustyczna. Nachodzące na siebie foliowe wstęgi tworzą ekran akustyczny, który potrafi obniżyć natężenia szkodliwego dla zdrowia hałasu aż o 35 dB. Dzięki temu bramy PCV pozwalają szybko i niedrogo zabezpieczyć wnętrze każdego obiektu przed nieprzyjemnymi dźwiękami z zewnątrz. Dźwięki te mogą znacznie obniżać komfort pracy i negatywnie wpływać na wydajność pracowników. Kurtyny pasowe jako osłony akustyczne wykorzystuje się nie tylko w otworach bramowych. Stosuje się je także do wygradzania powierzchni w halach produkcyjnych lub jako osłony generujących hałas maszyn produkcyjnych.

Elastyczne bramy polimerowe – czyli co?

Czyli bramy wykonane ze swobodnie zwisających pasów wyprodukowanych z materiałów polimerowych, które ulegają odkształceniom elastycznym (następuje rozprostowanie skłębionych łańcuchów makrocząsteczek polimeru, bez ich przemieszczania się między sobą). Rozprostowujące się łańcuchy nie zmieniają wartości energii wiązań chemicznych. Po usunięciu siły, która spowodowała odkształcenie elastyczne, materiał dąży do ponownego skłębienia się łańcuchów cząsteczek polimeru. To właśnie dzięki mechanizmowi elastyczności bramy polimerowe są tak praktyczne. Raz powieszone nie wymagają otwierania czy zamykania – pasy rozsuwają i schodzą się samoczynnie. Nie utrudniają przechodzenia a także przejeżdżania z towarem przez światło otworu i nie spowalniają prac przeładunkowych.

Pasy PCV zapamiętujące swój kształt - wypełnienia polimerowe do bram

Rozmiar pasów z jakich może być wykonana brama foliowa PCV

Brama foliowa PCV najlepiej spełnia swoje funkcje jeżeli rozmiar pasów dobrany jest adekwatnie do jej rozmiarów, przeznaczenia i natężenia ruchu towarowego. Zasadniczo do produkcji bram PCV wykorzystuje się pasy 100×2 mm, 200×2 mm, 300×2 mm, 300×3 mm, 400×3 mm a także 400×4 mm. Przy czym najwęższe 10 cm wstęgi nadają się raczej na kurtyny drzwiowe, przez które będzie odbywał się jedynie ruch pieszy.

Z jakich pasów wykonuje się bramy foliowe PCV?

Do zastosowań w bramach przemysłowych, przeładunkowych, magazynowych stosuje się pasy szersze od 200 do 400 mm. Bramy PCV z szerokich pasów mogą mieć większy zakład pasów, co poprawia stabilność kurtyny a także jej właściwości izolacyjne. Węższe paski z powodu niewielkiego zakładu mogą sprawiać, że kurtyny dłuższe niż 2 m będą nieszczelne, szczególnie w dolnej części przegrody.

Cztery rozmiary pasy PCV Standard

Bramy PCV z pasów o szerokości 20 cm

Pasy o szerokości 200 mm i grubości 2 mm należy stosować w bramach PCV o wysokości nie przekraczającej 3 m. Dodatkowo taka kurtyna paskowa przeznaczona jest rdla ruchu pieszego, zwierząt, lekkiego ruchu mechanicznego jak wózki ręczne, paleciaki a także wózki widłowe.

Kurtyny foliowe z pasów o szerokości 30 cm

Foliowe pasy PCV o szerokości 300 mm i grubości 2 lub 3 mm mogą być stosowane w kurtynach, których wysokość dochodzi do 4,5 m. Bramy PCV z pasów 30 centymetrowych przeznaczone są do obsługi ruchu pieszego, zwierząt, lekkiego i średniego ruchu towarowego. Mogą przez nią przejeżdżać wózki ręczne, paleciaki, wózki widłowe, wózki transportowe, ciągniki, samochody ciężarowe.

Foliowe bramy przemysłowe z pasów 40 cm

Bramy przemysłowe z pasów 400 x 3 mm i 400×4 mm to propozycja dla najbardziej wymagających branż i bram PCV o bardzo dużym natężeniu ruchu towarowego. Z pasów o szerokości 40 cm można produkować kurtyny do bram o wysokości 6 m. Ich przeznaczenie to obsługa ruchu mechanicznego począwszy od lekkiego jak wózki ręczne i paleciaki, poprzez średni jak wózki widłowe. Przede wszystkim dedykuje się je do obsługi ruchu ciężkiego jak wózki transportowe, cięgniki, samochody dostawcze, dźwigi, suwnice a także pociągi.

Kurtyny foliowe z pasami na zakład jako przegroda osłaniająca światło bramy

Bramy PCV w których pasy wieszane są z zakładem to najbardziej skuteczny sposób izolacji zarówno termicznej, akustycznej czy pyłowej. Czym jest zakład pasów? To inaczej nachodzenie pasów na siebie. Zwisające pionowo wstęgi, zamontowane bez zakładu tworzą pomiędzy sobą wąskie szczeliny, które obniżają poziom szczelności przegrody. Dodatkowo taka brama paskowa nie będzie stanowiła dobrej ochrony przed wiatrem i przeciągami. Pasy PCV bez zakładu będą bardzo łatwo poddawały silniejszym podmuchom wiatru. Montaż pasów w kurtynie z zakładem częściowym a najlepiej całkowitym to gwarancja dobrej izolacji, odporności na nawet silne podmuchy wiatru i optymalnie szczelnej bramy PCV.

Schemat zakładów pasów jakie mogą miec bramy PCV

Jakie bramy PCV dostępne są w naszej ofercie?

Folia pasowa z której wykonuje się bramy PCV występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Posiada różne stopnie przezroczystości a także specjalistyczne właściwości. Dzięki dużej różnorodności wypełnień bramy  gumowe jak inaczej nazywamy przegrody z pasów PCV można stosować w każdej branży przemysłowej, usługowej, handlowej a także w hodowli, rolnictwie i w zastosowaniach domowych.

Magazynowe bramy PCV

Bramy PCV w wersji podstawowej wypełnia się pasami typu Standard. Używa się ich w zasadzie wszędzie tam, gdzie temperatura pracy bramy foliowej zawiera się w przedziale od -15°C do +50°C. Brama paskowa wykonana z folii Standard cechuje się bardzo dużą przezroczystością. Jest ona porównywalna z szybami okiennymi ze szkła. Przegrody nie zaciemniają wnętrza, zapewniają bardzo dobra widoczność obszaru za kurtyną, co poprawia bezpieczeństwo pracy podczas prac przeładunkowych. Bardzo często bramy typu standard stosowane są w dokach przeładunkowych, w magazynach a także w otworach bramowych hal przemysłowych.

Kurtyna paskowa standard ze skrajnymi paskami ostrzegawczymi

Kurtyna Paskowa z folii PCV Standard 200x2mm

304,58 722,40 
Pasy standard 200x2 mm z zakładem 36 mm Folia przezroczysta o lekko niebieskim zabarwieniu Temperatura pracy:...
Kurtyna paskowa Standard, przezroczysta, z pasów gładkiej folii PCV

Kurtyna Paskowa z folii PCV Standard 300x3mm

1 023,68 2 444,72 
Pasy standard 300x3 mm z zakładem 54 mm Folia przezroczysta o lekko niebieskim zabarwieniu Temperatura pracy:...
Kurtyna na drzwi z pasów folii PCV Standard w rozmiarze 200x2mm

Kurtyna Drzwiowa z folii PCV Standard 200x2mm

277,64 792,82 
Kurtyna na drzwi z pasów Standard 200x2 mm z zakładem 36 mm Folia przezroczysta o lekko...
Kurtyna magazynowa z pasów PCV 400x4mm

Kurtyna Magazynowa z folii PCV Standard 400x4mm

2 010,08 9 242,07 
Pasy standard 400x4 mm z zakładem 77 mm Folia przezroczysta o lekko niebieskim zabarwieniu Temperatura pracy:...

Bramy foliowe dla przemysłu

Folia paskowa żebrowana to specjalny rodzaj wypełnienia, który w odróżnieniu od gładkich pasów Standard cechuje się dodatkowym żebrowaniem po obu stronach wstęgi. Bramy paskowe z folii żebrowanej przeznaczone są dla przemysłu lub bram przeładunkowych o ekstremalnie dużym natężeniu ruchu mechanicznego.  Wzdłużne żebrowanie kurtyn przemysłowych nie tylko znacząco poprawia wytrzymałość mechaniczną pasów. Zmniejsza także powierzchnię przylegania do przewożonych ładunków, dzięki czemu możliwe jest szybkie przewożenie przez bramę ładunków owiniętych w folię Stretch. Bez obaw o zerwanie pasów, czy zsuniecie się z palety ładunku.

Kurtyna Żebrowana z pasów 200x2(6)mm dla wózków paletowych

Kurtyna Żebrowana ze wzmacnianych pasów PCV 200×2(6)mm

311,98 918,38 
Pasy żebrowane 200x2mm (z żebrami 6mm), z zakładem 36 mm Dedykowane do obsługi intensywnego ruchu towarowego...
Kurtyna paskowa, żebrowana na drzwi z folii 200x2(6)mm

Kurtyna Żebrowana na Drzwi z pasów PCV 200×2(6)mm

308,84 602,59 
Pasy żebrowane 200x2mm (z żebrami 6mm), z zakładem 36 mm Dedykowane do obsługi intensywnego ruchu towarowego...
Kurtyna wzmacniana wzdłużnymi żebrami z obu stron. PAsy 300x3(7)mm

Kurtyna Wzmacniana z żebrowanych pasów PCV 300×3(7)mm

1 302,67 3 216,75 
Pasy żebrowane 300x3mm (z żebrami 7mm), zakład 54 mm Dedykowane do obsługi intensywnego ruchu wózków paletowych...
Kurtyna przemysłowa, żebrowana o dopuszczalnej wysokości 7 m

Kurtyna Przemysłowa Żebrowana z pasów PCV 400×4(8)mm

2 834,47 10 617,58 
Pasy żebrowane 400x4mm (z żebrami 8mm), zakład 77 mm Dedykowane do obsługi intensywnego ruchu wózków paletowych...

Brama paskowa przeznaczona dla przemysłu spożywczego

W przemyśle spożywczym i przetwórczym stosowane są folie Standardowe ale także pasy PCV specjalistyczne jak Antyinsektowa, Polar i Super Polar. Bramy PCV stosowane w przemyśle spożywczym muszą spełniać specjalne warunki. Przede wszystkim muszą mieć możliwość kontaktu polimeru z żywnością. Dodatkowo pożądane są: odporność na skrajnie niskie temperatury do -60 °C czy właściwości odstraszające insekty. Ponadto folia w bramach dedykowanych dla branży spożywczej czy przetwórczej musi spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa podczas prac przeładunkowych. Kurtyny do chłodni lub mroźni muszą zatem posiadać wysoki stopień przezroczystości zapewniający możliwość obserwacji obszaru po drugiej stronie bramy.

Antyinsektowa kurtyna paskowa z folii 300x3mm

Antyinsektowa kurtyna paskowa z folii PCV 300x3mm

1 027,57 2 398,09 
Pasy Antyinsektowe 300x3mm z zakładem 54 mm Dedykowana do obsługi wózków paletowych i widłowych Folia przezroczysta...
Kurtyna antyinsektowa odstraszająca owady do zastosowań w przemyśle gastronomicznym

Kurtyna antyinsektowa na drzwi z pasów PCV 200x2mm

279,51 497,34 
Pasy Antyinsekt 200x2 mm z zakładem 36 mm Folia przezroczysta o miodowym zabarwieniu Temperatura pracy: od...
Żebrowana kurtyna chłodnicza Super Polar 300x3mm

Żebrowana kurtyna mroźnicza Super Polar -60°C, z pasów 300×3(7)mm

1 516,97 3 582,83 
Pasy Super Polar 300x3(7) mm z zakładem 54 mm Folia przezroczysta o morskim zabarwieniu Wzmacniana obustronnie...
Żebrowana kurtyna do mroźni Super Polar 200x6mm

Żebrowana kurtyna do mroźni -60°C, z folii Super Polar 200×2(6)mm

481,31 1 355,09 
Pasy Super Polar 200x2(6) mm z zakładem 36 mm Folia przezroczysta o morskim zabarwieniu Wzmacniana obustronnie...
Żebrowana kurtyna chłodnicza z polii Polar 300x7mm

Żebrowana kurtyna chłodnicza -25°C, z folii Polar 300×3(7)mm

1 371,86 3 180,94 
Pasy Polar 300×3(7) mm ŻEBROWANE z zakładem 54 mm Folia przezroczysta o morskim zabarwieniu Wzmacniana obustronnie...
Żebrowana kurtyna do chłodni elastyczna do minus 25 stopni C.

Żebrowana kurtyna do chłodni -25°C, z folii Polar 200×2(6)mm

443,45 1 220,21 
Pasy Polar 200x6 mm ŻEBROWANE z zakładem 36 mm Folia przezroczysta o morskim zabarwieniu Wzmacniana obustronnie...
Kurtyna mroźnicza z folii Super Polar 300x3mm elastyczna do -60 stopni C

Kurtyna mroźnicza Super Polar -60°C, z pasów foliowych 300x3mm

1 196,09 2 700,00 
Pasy Super Polar 300x3 mm z zakładem 54 mm Folia przezroczysta o morskim zabarwieniu Temperatura pracy:...
Kurtyna do mroźni z pasów Super Polar 200x2mm do -60°C

Kurtyna do mroźni -60°C, z folii Super Polar 200x2mm

364,88 963,93 
Pasy Super Polar 200x2 mm z zakładem 36 mm Folia przezroczysta o morskim zabarwieniu Temperatura pracy:...
Kurtyna chłodnicza z pasów Polar 300x3mm

Kurtyna chłodnicza do -25°C, z pasów folii Polar 300x3mm

1 151,08 2 558,07 
Pasy Polar 300x3 mm z zakładem 54 mm Folia przezroczysta o morskim zabarwieniu Temperatura pracy: od...
Kurtyna do chłodni z pasów Polar 200x2 mm, elastyczna do -25°C

Kurtyna do chłodni -25°C, z folii Polar 200x2mm

343,64 888,31 
Pasy Polar 200x2 mm z zakładem 36 mm Folia przezroczysta o morskim zabarwieniu Temperatura pracy: od...

Bramy kurtynowe do kontenerów

Specjalny rodzaj bram PCV to kurtyny, które  montuje się w kontenerach mobilnych, izotermach czy naczepach TIR. Bramy pasowe montuje się tuż za drzwiami kontenera. Dzięki temu podczas przeładunku, gdy drzwi pozostają otwarte przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut bramy z pasów PCV pozwalają utrzymać wewnątrz komory wymaganą temperaturę. Obecnie zachowanie odpowiedniej temperatury na każdym etapie zimnego łańcucha dostaw jest szalenie istotne. Ponieważ spełnianie wysokich wymogów sanitarnych istotne jest nie tylko na etapie produkcji żywności ale także na etapie transportu oraz podczas magazynowania i dystrybucji.

Kurtyna PCV do kontenera chłodniczego High Cube 20' i 40 ' RF HC

Kurtyna PCV do kontenera chłodniczego 20’RF HC i 40’RF HC rozmiar 2286x2520mm

857,78 1 741,68 
Kurtyna PCV do kontenera chłodniczego High Cube Rozmiar: s: 2286 mm, h: 2520 mm Mocowanie: wieszak...
Kurtyna do kontenera chłodniczego 20' i 40 RF

Kurtyna do kontenera chłodniczego 20’RF i 40’RF rozmiar 2281x2246mm

786,66 1 590,73 
Kurtyna do kontenera chłodniczego 20'RF i 40'RF Rozmiar: s: 2281 mm, h: 2246 mm Mocowanie: wieszak...
Kurtyna do kontenera magazynowego 10'

Kurtyna do kontenera magazynowego 10′ rozmiar 2343x2397mm

828,75 1 801,19 
Kurtyna do kontenera magazynowego 10' Rozmiar: s: 2343 mm, h: 2397 mm Mocowanie: wieszak grzebieniowy INOX...
Kurtyna paskowa do kontenera 20'DV magazynowego o wymiarach 2330x2350mm

Kurtyna paskowa do kontenera 20’DV rozmiar 2330x2350mm

815,69 1 785,22 
Kurtyna do kontenera magazynowego 20'DV Rozmiar: s: 2330 mm, h: 2350 mm Mocowanie: wieszak grzebieniowy INOX...
Kurtyna PCV do kontenera magazynowego 40'DV

Kurtyna PCV do kontenera magazynowego 40’DV rozmiar 2330x2350mm

815,69 1 785,22 
Kurtyna do kontenera magazynowego 40'DV Rozmiar: s: 2330 mm, h: 2350 mm Mocowanie: wieszak grzebieniowy INOX...
Kurtyna do kontenera magazynowego 40'HC

Kurtyna do kontenera 40’HC magazynowego, rozmiar 2330x2655mm

888,45 1 918,26 
Kurtyna do kontenera magazynowego 40'HC Rozmiar: s: 2330 mm, h: 2655 mm Mocowanie: wieszak grzebieniowy INOX...
Kurtyna do kontenera 45'

Kurtyna do kontenera 45′ magazynowego, rozmiar 2330×2655 mm

888,45 1 918,26 
Kurtyna do kontenera magazynowego 45' Rozmiar: s: 2330 mm, h: 2655 mm Mocowanie: wieszak grzebieniowy INOX...
Kurtyna do kontenera chemicznego

Kurtyna do kontenera chemicznego EX/ATEX rozmiar 2330×2200 mm

776,50 1 281,59 
Kurtyna do kontenera chemicznego Rozmiar: s: 2330 mm, h: 2200 mm Mocowanie: wieszak grzebieniowy INOX Rozmiar...
Mocowanie kurtyn na plytki i wieszaki grzebieniowe do dachu samochodów ciężarowych

Kurtyna do ciężarówki TIR szerokość 250 cm

966,64 1 619,10 
Kurtyna do ciężarówki, izotermy, kontenera, naczepy Mocowanie: wieszak grzebieniowy INOX Przezroczystość: >85% (jak szyby okienne) Rozmiar...
Kurtyna paskowa do busa, blaszaka, izotermu, lodówki

Kurtyna do busa, izotermy, dostawczaka – szerokość 1,50m – 2,35m

421,39 1 003,64 
Kurtyna do busa, blaszaka, dostawczaka Mocowanie: wieszak grzebieniowy INOX Przezroczystość: >85% (jak szyby okienne) Grubość pasa:...
Przesuwna kurtyna do izotermy, dostawczaka, busa o szerokości 230 cm

Przesuwna kurtyna do izotermy, dostawczaka 230cm

1 659,84 1 791,10 
Kurtyna do izotermy, dostawczaka, busa System przesuwny: 2 szyny nośne Szerokość pojedynczego segmentu: 118 cm (2...
Kurtyny do ciężarówek typu izoterma i busów dostawczych

Przesuwna kurtyna do naczepy TIR 245cm – 250cm

2 055,03 2 184,87 
Kurtyna do naczepy TIR, izotermy System przesuwny: 3 szyny nośne Szerokość pojedynczego segmentu: 87 cm (3...

Bramy foliowe z kolorowych pasów PCV

Folia kolorowa to rodzaj wypełnienia bram PCV, który pozwala nie tylko na izolację termiczną czy akustyczną. Dodatkowym atutem kolorowych bram foliowych jest możliwość izolacji optycznej wnętrza obiektu. Ponadto kolorystyczne dopasowanie osłony otworu bramowego do fasady budynku czy barw firmowego logotypu. Pasy z folii kolorowej bardzo często występują w parze z folią standardową czy specjalistyczną. Wykonuje się z nich pasy skrajne o funkcji ostrzegawczej. Dostępne są w formie folii:

  • nieprzezroczystej (białe, jasnoszare, ciemnoszare, czarne, żółte, pomarańczowe,  czerwone a także niebieskie)
  • przezroczystej (mleczne, żółte, pomarańczowe, czerwone, niebieskie i zielone)
Izolacje PCV - pasy do bram PCV i kurtyn paskowych

Bramy gumowe

Kurtyny z gumowych pasów cechują się dużą odpornością mechaniczną, szczególnie na uderzenia, zgniecenia, otarcia i załamania materiału. Bramy gumowe jak często określa się kurtyny paskowe PCV sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność oddzielenia stref o różnych warunkach mikroklimatycznych. Nie ma znaczenia, czy brama PCV ma oddzielać dwa pomieszczenia wewnątrz hali czy wnętrze obiektu od otoczenia. Można je stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Cechują się one nie tylko odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne ale także są odporne na większość rozpuszczalników, słabe kwasy i zasady. Dodatkowo izolacje bramowe z PCV odporne są na przyspieszone starzenie się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Kurtyna paskowa cena 1299 złotych rozmiar 3500 x 3500mm
Bramy PCV

Kurtyny gumowe jako alternatywa dla foliowych bram szybkobieżnych

Gumowe kurtyny paskowe to doskonałe rozwiązanie także tam, gdzie dotychczas zamontowane były foliowe bramy szybkobieżne. Nie wymagają one otwierania a współczynnik izolacji cieplnej grubych pasów PCV jest wyższy niż cienkiej folii bramowej. Kurtyny PCV są bardziej odporne na uszkodzenia i nie wymagają kosztownych przeglądów konserwatorskich. W przypadku uszkodzenia nie ma konieczności wymiany kompletnych mechanizmów, czy całego wypełnienia. Zerwany pas, uszkodzona płytkę mocującą czy zawiesie grzebieniowe można wymienić zamawiając jedynie uszkodzony element. Do tego konstrukcja bramy gumowej jest tak prosta, że prace serwisowe nie wymagają specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Prace naprawcze każdy może wykonać samodzielnie. Jedynym argumentem przemawiającym za stosowaniem bram szybkobieżnych jest dostęp osób niepowołanych. Bramy foliowe musimy otwierać wciskając przycisk, używając karty dostępowej bądź klucza. Przez bramę PCV może przejść każdy w tym osoby niepożądane. Dlatego też zalecamy wymianę uszkodzonych bram szybkobieżnych na bramy PCV jedynie na obiektach zamkniętych.