Kurtyna do komory mroźniczej

Uszczelnianie komór chłodniczych

Jak kurtyny PCV uszczelniają strefy mikroklimatyczne?

Uszczelnianie komór chłodniczych i wejść do innych obiektów – porada eksperta.

Optymalnie dobrane kurtyny paskowe nie tylko zapobiegają powstawaniu przeciągów, ale także pozwalają zaoszczędzić energię na ogrzewanie lub schłodzenie budynku. Stosuje się je w budynkach, w których mamy do czynienia z dużym ruchem osób (domy towarowe, dworce itp.), oraz tam, gdzie okresowo lub stale otwarte są duże bramy, co wywołuje znaczne straty ciepła (hale fabryczne, magazyny). W takich przypadkach zastosowanie kurtyn paskowych pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o 45%.

Chłodnia z kontrolowaną atmosferą

Szczególnie ważną rolę odgrywają kurtyny w chłodniach składowych. Przeanalizujmy uszczelnianie komór chłodniczych na przykładzie pomieszczenia, w którym zamrożone produkty przechowywane są w temperaturze –20°C, natomiast w przedsionku panuje temperatura 15°C. Bez zamontowanych kurtyn paskowych ciepła i zimne masy przenikają przez otwór bramy PCV bez ograniczeń. Powodują wewnątrz chłodni oblodzenia urządzeń chłodniczych i wzmożoną pracę agregatów chłodniczych. Straty energii wynoszą około 150 KJ/s.

Zamontowana kurtyna w bramie czy drzwiach komory znacznie zapobiega wnikaniu ogrzanego powietrza do wnętrza chłodni tworząc co prawda cienką (3-8 mm) ale za to dobrze izolująca przegrodę. Przeprowadzone symulacje pozwoliły na obliczenie strat energii również przy założonej kurtynie i okazały się one dużo mniejsze – wyniosły 22,5 KJ/s.

Paroszczelne kurtyny do komór chłodniczych

Uszczelnianie komór chłodniczych w postaci instalowania kurtyn paskowych w chłodniach składowych całkowicie wyeliminowało zjawisko zamrażania drzwi (wcześniej para wodna zawarta w powietrzu zewnętrznym wykraplała się i zamarzała na drzwiach) i tworzenia się mgły, tam gdzie wilgotne powietrze mieszało się z powietrzem wewnętrznym. Co wpłynęło korzystnie na żywotność urządzeń chłodniczych a także zmniejszyło częstotliwość rozmrażania komory.

Dlaczego warto uszczelniać wejścia i bramy do chłodni?

Wszędzie tam, gdzie drzwi lub bramy są stale lub bardzo często otwarte, należy w pierwszej kolejności rozważyć zastosowanie kurtyn paskowych. Rozwiązanie to pozwala bowiem znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło lub chłód wewnątrz obiektu, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji budynku.

Posted in Brak kategorii.